BRATISLAVA. Pôvodne mal prezývku lex zahraničný agent. Teraz by koaličný návrh novely zákona o mimovládnych organizáciách mohol byť označený skôr za lex lobing. Avšak len pre tých, ktorí koalícii najviac prekážajú.
Návrh, s ktorým pôvodne prišla skupina poslancov z SNS, dostáva na poslednú chvíľu novú podobu. V parlamente je už v druhom čítaní.
Zo snahy označiť niektoré mimovládky za zahraničných agentov napokon zišlo, no dotknuté organizácie hovoria, že návrh by dal po novom pokojne označiť ako „ruský zákon proti aktívnym ľuďom“.
„Koaliční poslanci predložili návrh, za aký by sa nehanbil ani Putin,“ hodnotia návrh mimovládky ako Nadácia Zastavme korupciu či Via Iuris. „Zákonodarcovia sa inšpirovali krajinou, ktorá svojich kritikov posiela za mreže.“
Koaliční poslanci spomenuté organizácie označujú za napojené na opozíciu či finančníka Georgea Sorosa.
Poslanec SNS Adam Lučanský predložil k pôvodne 11-stranovému návrhu zákona pozmeňujúci návrh, ktorý má aj s odôvodnením až 31 strán.

Trčí z neho najmä obmedzenie lobingu, ktorý by mohol viesť aj k rušeniu organizácií. Skutočných lobistov sa však netýka.
„Vláda úplne zmenila význam slova lobing. Nejde kontrolovať oligarchov ani veľké farmaceutické, tabakové či developerské skupiny, ktoré ovplyvňujú rozhodnutia politikov,“ komentuje Nadácia Zastavme korupciu.
Úpravy vyvolali pomerne širokú diskusiu už vo štvrtok v ústavnoprávnom výbore.
Opozičných poslancov prekvapila snaha regulovať len lobujúcich, a nie lobovaných a tiež pokus pátrať po lobingu výlučne pri mimovládkach.
Ondrej Dostál z klubu SaS sa pozastavil nad tým, ako by sa návrh uplatnil v praxi. Pôsobí v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika, s jeho štatutármi a predstaviteľmi sa stretáva pomerne často. Reč je aj o politike.
„Každé takéto pivo bude musieť štatutár zapisovať do zoznamu lobistických kontaktov?“ pýtal sa Dostal navrhovateľov zákona.